Sztuka rosyjska

Na terenach dzisiejszej Rosji gwałtowny rozwój sztuki nastąpił w X i XI wieku, kiedy to rozpoczęła się budowa kościołów, inspirowanych architekturą świątyń bizantyjskich. Jednym z najstarszych zabytków rosyjskich jest Cerkiew Dziesięcinna w Kijowie. Cechą charakterystyczną rosyjskich cerkwi były bogate zdobienia w postaci fresków. Gwałtowny rozwój sztuki został zahamowany przez tatarskie najazdy. W wieku XIV na nowo zaczęły powstawać wielkie dzieła architektoniczne. Z tego okresu pochodzi Monastyr Święto-Daniłowski w Moskwie, który do dnia dzisiejszego jest siedzibą patriarchów Moskwy i Wszechrusi. Szybko, bo już w wieku XIV Moskwa stała się centrum sztuki i kultury. Kreml, zbudowany w XII wieku, został w okresie renesansu przebudowany przez włoskich architektów, stając się najbardziej rozpoznawanym budynkiem w Moskwie i w całej Rosji. Wiek XV to także działalność najwybitniejszych twórców ikon – Andrieja Rublowa i Teofana Greka. Działalność artystyczna Rublowa doprowadziła do powstania najwybitniejszej szkoły ikonografii rosyjskiej – szkoły strogonowskiej. Rosja była terenem działalności wielu zagranicznych artystów. Sytuacja ta uległa zmianie w 1757 roku, kiedy to została otwarta w Petersburgu Akademia Sztuk Pięknych. Wykształciła ona wielu wybitnych malarzy rosyjskich, w wśród nich m.in. Rokotowa. Prądem, który zaczął dominować w rosyjskim malarstwie stał się realizm. Artyści najczęściej utrwalali na płótnach dziką rosyjską przyrodę oraz dynamiczne sceny rodzajowe. Wśród malarzy awangardowych największą sławę zdobył Marc Chagall i Wasilij Kandijsky. Później sztuka rosyjska została zdominowana przez socrealizm. Na terenie Rosji znajdują się liczne muzea sztuki. Najbardziej znane z nich to Ermitaż, Galeria Trietiakowska, Muzeum Rosyjskie w Sankt Petersburgu oraz Muzeum Sztuk Pięknych w Moskwie. Najnowsza sztuka rosyjska to również kinematografia. Za najbardziej wpływowych reżyserów uważa się Eisensteina i Tarkowskiego. Po upadku Związku Radzieckiego kino rosyjskie przeżywało krótki kryzys, z którego szybko wyszło. Najbardziej znanymi rosyjskimi filmami są Spaleni słońcem i Cyrulik syberyjski.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Nauka skoków spadochronowych wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu oraz pieniędzy. Osoby zainteresowane bardziej profesjonalnym uprawianiem tego sportu muszą bowiem przejść odpowiednie szkolenia i zdać egzaminy, który uprawniał ich będzie do wykonywania skoków bez konieczności obecności instruktora. Na przeciw ich oczekiwaniom wychodzą więc ośrodki, które w swojej ofercie posiadają między innymi kursy i szkolenia spadochronowe AFF….

    Read more
  • Taxi bagażowe

    Taxi bagażowe to usługa,  która zyskała już na rynku sporą popularność. Klienci czasami mają do przewiezienia jakiś pojedynczy mebel, który nie zmieści im się do samochodu, albo ktoś musi przetransportować duże zakupy i wówczas doskonałym rozwiązaniem okazuje się taxi bagażowe. Bagażówka też przydaje się przy przeprowadzce. Czasami wynajęcie firmy transportowej dysponującej dużymi samochodami nie sprawdza…

    Read more