Skansen w Biskupinie

Skansen w Biskupinie jest rekonstrukcją pierwszej osady w Polsce sprzed prawie 3000lat. Sam Biskupin leży nad jeziorem Biskupińskim. Cała historia rozpoczęła się od pewnego nauczyciela, który na półwyspie zauważył wystające pale i zainteresował się nimi na tyle, że rozpoczęto prace wykopaliskowe. Osada w pierwotnej swej formie zbudowana została na wyspie, miała powierzchnię 2 hektarów, a zamieszkiwało ją podobno od 800 do 1000 osób. Osadę otaczał drewniany, skrzynkowy wał obronny o wysokości 6 m, a wejść do niej można było przez jedną z czterech bram z wałami i umocnieniami obronnymi. Wewnątrz znajdowało się 13 rzędów domów ( 27chat ) z jednym wspólnym dachem. W chacie znajdowała się izba z przedsionkiem, w którym zimą przebywały zwierzęta gospodarskie. Wewnątrz było palenisko, a dym wydostawał się przez otwór w dachu, w izbie nie było żadnych okien i tylko jedno łoże dla całej rodziny.

Dziś wiele chat jest niedostępnych dla turystów, jednak wszystkie chaty są tak samo rozplanowane, każdy mieszkał w jednakowych warunkach. Zwiedzając osiedle obronne w Biskupinie mamy duchową styczność z ludźmi z wczesnego średniowiecza, możemy dotykać narzędzi, którymi pracowali, siadać na krzesłach, na których siedzieli pierwsi osadnicy, zobaczyć przedmioty jakich używali ludzie sprzed 1000 lat. Oprócz zrekonstruowanych zabudowań i narzędzi znajdziemy tu wystawę muzealną pt.: „Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim”.

Badacze kultury łużyckiej do dziś nie potrafią wyjaśnić, dlaczego właśnie według takiego schematu budowano osiedla, jedną z przyczyn mogło być zagrożenie ze strony ludów koczowniczych. Nikt nie zna także przyczyny upadku Biskupina i osad mu podobnych. Niektórzy uważają, że upadek grodu mógł spowodować podnoszący się poziom wód w jeziorach.

Osada otoczona jest niezwykle pięknymi lasami, których malownicze scenerie
były wykorzystywane na planach filmowych . Kręcono tu ujęcia do filmów Jerzego
Hoffmanna „Ogniem i mieczem” oraz do filmu „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem” gry 18+.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Podróżowanie po Polsce zdobywa coraz więcej zwolenników i wielbicieli. Turystyka krajowa to od lat kilka miejsc, które nieustannie cieszą się największą popularnością. Celem, który jest od dawna w czołówce najpopularniejszych wśród turystów miejsc w Polsce, jest Kraków. Jako jedno z najpiękniejszych miast europejskich ściąga również wielu turystów z zagranicy. Kraków oferuje im nie tylko historyczne…

    Read more
  • Barcelona – hiszpański raj na ziemi Jeśli denerwuje nas pogoda w Polsce i nie mamy siły przejmować się, czy w końcu deszcz przestanie padać to idealnym kierunkiem na spędzenie tego lata jest duże hiszpańskie miasto w północno – wschodniej części tego kraju, czyli Barcelona. Jest to miejsce o bardzo wyjątkowej oraz barwnej historii, znajdziemy tam…

    Read more