Palenque

Palenque znajduje się około 150 kilometrów od Zatoki Meksykańskiej i położona jest w stanie Chiapas. Miasto jest znane z tego, że w odległości zaledwie siedmiu kilometrów w 1746 roku odkryto dobrze zachowane ruiny miasta Majów, którego najlepsze lata przypadają na panowanie króla Pakala Wielkiego i syna Kana Balama (od połowy VII do końca VIII wieku).
Najbardziej zadziwiła wszystkich niezwykła budowa Świątyni Inskrypcji, która zbudowana została na tak zwanej piramidzie schodkowej, wysokiej na 16 metrów i na którą składa się dziewięć schodków. Przy wejściach do świątyni wykute jest 620 hieroglifów. Wejścia umiejscowione są między filarami zrobionymi ze stiuków i ozdobione są różnymi postaciami (nie wszystkie niestety się zachowały). W pierwszej połowie dwudziestego wieku (1942 ? 1952) prowadzone były w tym miejscu badania archeologiczne, które odkryły kryptę grobową i sześć szkieletów ludzi zabitych najprawdopodobniej podczas właściwej ceremonii pogrzebowej, bowiem okazało się w wyniku dalszych poszukiwań, że pochowany tam został Pakal Wielki zmarły w 683 roku. Oprócz szkieletów znaleziono także inne przedmioty na przykłada jadeitowe ozdoby, naczynia itp. Sarkofag zmarłego króla Majów był bogato zdobiony reliefami przedstawiającymi Słońce, Księżyc, planetę Wenus i głowy ludzkie.
Oprócz Świątyni Inskrypcji w tym miejscu jest także Świątynia Hrabiego, Świątynie Krzyża, Słońca, Ulistnionego Krzyża, ruiny pałacu, boisko do gry w pelotę oraz ruiny kamiennego akweduktu.
W 1987 roku ruiny miasta Majów zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNRSCO.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Turystyka ekstremalna

    Zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie coraz większą popularnością cieszy się turystyka ekstremalna. Co rozumiem pod tym pojęciem? Na przykład wysokogórskie spływy kajakowe, przemierzanie tras górskich z fragmentami wymagającymi wspinaczki, czy wycieczki wgłąb dżungli. Nawet najdziksze tereny są w coraz większym stopniu oswajane przez człowieka. Trudno, powiedzieć, czy powinniśmy się cieszyć z…

    Read more
  • Wietnam na spokojny wyjazd

    Wietnam to idealny cel podróży dla wszystkich, którzy poszukują spokoju i relaksujących przyjemności. To kraj, który leży na Półwyspie Indochińskim, między Chinami, Kambodżą i Laosem. Stolicę Wietnamu, Hanoi, z każdej strony otaczają serki jezior i ogrodów, to wielka metropolia, która doskonale wie, czym jest porozumienie z natura. Turystyczne Wietnam wycieczki cieszą się ogromną popularnością wśród…

    Read more