Palenque

Palenque znajduje się około 150 kilometrów od Zatoki Meksykańskiej i położona jest w stanie Chiapas. Miasto jest znane z tego, że w odległości zaledwie siedmiu kilometrów w 1746 roku odkryto dobrze zachowane ruiny miasta Majów, którego najlepsze lata przypadają na panowanie króla Pakala Wielkiego i syna Kana Balama (od połowy VII do końca VIII wieku).
Najbardziej zadziwiła wszystkich niezwykła budowa Świątyni Inskrypcji, która zbudowana została na tak zwanej piramidzie schodkowej, wysokiej na 16 metrów i na którą składa się dziewięć schodków. Przy wejściach do świątyni wykute jest 620 hieroglifów. Wejścia umiejscowione są między filarami zrobionymi ze stiuków i ozdobione są różnymi postaciami (nie wszystkie niestety się zachowały). W pierwszej połowie dwudziestego wieku (1942 ? 1952) prowadzone były w tym miejscu badania archeologiczne, które odkryły kryptę grobową i sześć szkieletów ludzi zabitych najprawdopodobniej podczas właściwej ceremonii pogrzebowej, bowiem okazało się w wyniku dalszych poszukiwań, że pochowany tam został Pakal Wielki zmarły w 683 roku. Oprócz szkieletów znaleziono także inne przedmioty na przykłada jadeitowe ozdoby, naczynia itp. Sarkofag zmarłego króla Majów był bogato zdobiony reliefami przedstawiającymi Słońce, Księżyc, planetę Wenus i głowy ludzkie.
Oprócz Świątyni Inskrypcji w tym miejscu jest także Świątynia Hrabiego, Świątynie Krzyża, Słońca, Ulistnionego Krzyża, ruiny pałacu, boisko do gry w pelotę oraz ruiny kamiennego akweduktu.
W 1987 roku ruiny miasta Majów zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNRSCO.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Na starość

    Niewiele osób w Polsce po przejściu na emeryturę cieszy się wystarczająco dobrym zdrowiem żeby chcieć gdziekolwiek wyjeżdżać. Nie wspominając już o funduszach niezbędnych do tego, żeby podróżować. To trochę smutne, bo na przykład dla emerytów niemieckich czy holenderskich turystyka jest czymś normalnym, wręcz oczywistym. Świadczy to bez wątpienia o wyższym poziomie gospodarczym i cywilizacyjnym tych…

    Read more
  • Wakacje w Paryżu

    Wakacje w Paryżu Paryż jest miastem o którym marzy mnóstwo osób na świecie. Stolica mody i romantyzmu co roku przyciąga do siebie mnóstwo turystów. Wiele osób uwielbia Paryż i wraca do tego miejsca co roku. Nic dziwnego, kto raz pojedzie do tego miasta zakocha się w nim bez pamięci. Spokojne i romantyczne uliczki zachwycą każdego…

    Read more