Opieka społeczna

W konstytucji Meksykańskich Stanów1) Zjednoczonych z 1917 roku pierwszy raz w historii zostało zawarte pojęcie ?bezpieczeństwo socjalne?. Wprawdzie aż do 1943 roku było tylko martwym zapisem, ale później weszło w życie. Powołano do tego celu specjalną instytucję pod nazwą Meksykański Instytut Zabezpieczenia Społecznego. Ubezpieczenia społeczne obejmują około połowę obywateli (płacone są przez pracodawców, pracowników i rząd). Nie ma natomiast zasiłków dla bezrobotnych. Opieka społeczna obejmuje także dostęp do dotowanej przez państwo opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli, ale w praktyce wygląda to trochę inaczej, gdyż małe miejscowości mają ten dostęp do opieki zdrowotnej znacznie utrudniony.

Kultura

Kultura meksykańska nie jest jednorodna; wiąże się o z ogromnym zróżnicowaniem zarówno etnicznym, podziałami społeczno ? ekonomicznymi jak i innymi jeszcze czynnikami. Do współczesności przetrwała duża ilość języków i obrzędów indiańskich (zwłaszcza w południowych stanach kraju).Rząd federalny stara się wspierać sztukę ludową i rękodzieło, ale także sztukę pochodzenia europejskiego. Od lat trzydziestych dwudziestego wieku panuje swoista ?moda? na sztukę inspirowaną dorobkiem dawnych kultur indiańskich i jest ona jednym z głównych motywów w meksykańskiej sztuce.
Nad dziedzictwem i promowaniem kultury meksykańskiej czuwa Narodowy Instytut Sztuk Pięknych. Pod jego skrzydłami odbywają się zarówno koncerty orkiestry symfonicznej czy balet, ale także pokaz tańca ludowego i ludowej muzyki.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Tani wypoczynek nad morzem i Bezpieczne wakacje nad morzem Bezpieczne i spokojne wakacje nad morzem Bezpieczeństwo na wakacjach jest bardzo ważną kwestią, jeśli chcemy nasz wolny czas spędzić w spokoju i bez stresu. Bezpieczne wakacje nad morzem zagwarantuje nam znajomość paru ważnych zasad, których należy się trzymać przy wybieraniu odpowiedniego miejsca na wakacje. Zanim więc…

    Read more
  • Trudna sytuacja na rynku pracy zmusza młodych biznesmenów do rozwijania zasięgu swoich usług. Ci, którzy dopiero planują zacząć pracę na własny rachunek muszą się mocno natrudzić, aby przebić się przez gąszcz konkurencji. Czy istnieje jakiś złoty środek na udany biznes? Pomysł, który na starcie skazany jest na sukces? Niestety nie. Zdaniem ekspertów jest jednak kilka…

    Read more