Ochrona przyrody

1. Ochrona przyrody zaczyna odgrywać coraz większe znaczenie nie tylko w naszym codziennym życiu ale także w polityce. Często zauważamy, że ekologia staje się metodami nacisku jednym państw, organizacji czy sojuszy na inne. W kwestii też niewiele zauważamy jednak w krajach byłego ZSRR. Tam zmiany ustrojowe, odejście od komunizmu, w niektórych przypadkach przyćmiły ten aspekt. Wiele osób twierdzi też, że nie warto zaprzątać sobie głowy przyrodą, wtedy, gdy nagminnie łamane są prawa człowieka. Taka sytuacja ma miejsce między innymi na Białorusi. Patrząc na mapę parków i puszczy w Polsce nie sposób nie zauważyć, że większa część tak cenionej przez nas Puszczy Białowieskiej znajduje się za naszą wschodnią granicą. Nie jest jej, i nie było łatwo. Tak w kraju byłego ZSRR jak i w samym ZSRR puszcza odchodziła na dalszy plan. Socjalizm stawiał wyżej produktywność, prace i zaangażowanie niż dobro natury czy zamieszkujących ją zwierząt. Dla Polaków Białowieża stała się ważna, odtwarzano tam bowiem populację żubra nizinnego ( po II wojnie światowej pozostało tylko 12 sztuk, dziś jest ich około 3,5 tysiąca), jednak na Białorusi ciągle postępuje dewastacja puszczy, wycinanie drzew przynoszących nie lada zyski, dewastacja środowiska darmowe pornosy.
Miejmy nadzieję, że stan taki zakończą postanowienia Polski i dwóch krajów byłego ZSRR- Białorusi i Litwy podczas konferencji, która odbyła się w 2009 roku. Problem dewastacji lasu, masowego zabijania zwierzyny to nie tylko aspekt Białorusi. Warto spojrzeć na Rosyjską Syberię oraz Ural. Tam z kolei obok masowych wycinek drzew, które jednak mieszczą się w szeroko pojętych normach zauważyć możemy niepokojące objawy kłusownictwa. Nie jest ono niestety lokalne, wiadomo, prawa natury tolerowałyby zabijanie zwierząt ( nawet tych chronionych) przez miejscową ludność w celu zdobycia jedzenia. Jednak nie o pożywienie chodzi w tym co dzieje się w, często dzikich, krajach dawnego ZSRR. W tereny gór Ural zjeżdżają się ludzie z całego świata tylko i wyłącznie w celu zabicia chronionego na całym świecie niedźwiedzia. Głównym celem jest tutaj prestiż i wewnętrzna satysfakcja, okupiona niestety problemem niewyjaśnionego spadku populacji tego gatunku. Miejmy nadzieję, że po ustabilizowaniu się politycznej sytuacji w krajach byłego ZSRR nastanie czas dbania o to, co daje nam natura- ponad podziałami.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Nepal wycieczka

    Egzotyczna wycieczka Lato zbliża się wielkimi krokami, o czym przypominają coraz wyższe temperatury i budząca się do życia natura. Jeśli jeszcze nie mamy planów na letni urlop, nic straconego. Wycieczkę możemy zarezerwować nawet na kilka dni przed wyjazdem. Warto jednak o temacie pomyśleć już wcześniej, by dobrze wybrać wakacyjną destynację i odpowiednio się na nią…

    Read more
  • Dubaj wakacje

    Wiele osób ma wątpliwości gdy rozważa wyjazd do bardzo konserwatywnego kraju, w którym powszechną religią jest islam. Turyści zastanawiają się czy bariery kulturowe i nieznajomość zwyczajów panujących w takim kraju nie sprawią, że urlop stanie się uciążliwy. Nie chcemy przecież popełnić za granicą żadnej gafy i najeść się wstydu. Jest to jednak w obecnych czasach…

    Read more