Krakowski Rynek Główny i Sukiennice

Tak się składa, że Kraków wyjątkowo często bywa celem turystów. Wynika to między innymi stąd, że to jest niebywale piękne miasto o bogatej historii, a także wyróżniające się atmosferą. Jednocześnie przebywając w Krakowie, nie sposób ominąć Rynek Główny o wielkości dwustu metrów na dwieście, który jest jednym z największych tego rodzaju placów w Europie.

Oczywiście powstał w typowo handlowych celach w 1257 roku na prawie magdeburskim. Przez te wszystkie wieki krakowski Rynek stał się świadkiem rozmaitych zdarzeń historycznych. Chociażby właśnie tutaj Tadeusz Kościuszko rozpoczął insurekcję w 1794 roku. Natomiast obecnie stanowi rewelacyjne miejsce do organizacji różnego rodzaju wydarzeń okolicznościowych, targów świątecznych itp. Między innymi tutaj organizowany jest finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także co roku odbywają się krakowskie juwenalia bądź zabawa sylwestrowa.

A na środku Rynku Głównego znajdują się Sukiennice, czyli jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Krakowa. Ich historia jest równie długa jak w przypadku Rynku. Na początku Sukiennice były kamienne, lecz dzięki Kazimierzowi Wielkiemu stały się murowane. Po pożarze dwa wieki później odbudowano je w stylu renesansowym, co przetrwało po dzień dzisiejszy. Dopiero w latach siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku dokonano poważniejszych zmian pod kierownictwem architekta, Tomasza Prylińskiego, co doprowadziło między innymi do tego, że zmienił się kształt Sukiennic oraz zyskały nowe, piękne fasady. Funkcja dolnej hali nadal się nie zmieniła, a zatem kupcy dalej w niej handlowali, lecz w dzisiejszych czasach najczęściej odwiedzają ją turyści w poszukiwaniu pamiątek po pobycie w tak niesamowitym miejscu. Wobec tego tutaj można kupić rękodzieło, biżuterię itp.

Zresztą część drewnianych kramów została zaprojektowana przez samego Matejkę. Z kolei drugą kondygnację zajmują wystawy Galerii Polskiego Malarstwa oraz Rzeźby XIX wieku. Rynek i Sukiennice stanowią po prostu świetną atrakcję turystyczną.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Biuro podróży Rzeszów

    Przygotowanie wycieczki zagranicznej wymaga czasu oraz naszego indywidualnego zaangażowania. Jeżeli chcemy zrzucić z siebie obowiązek polegający na dłuższych przygotowaniach, dobrze znaleźć fachowców, którzy posiadają umiejętności oraz doświadczenie w tym zakresie. Takich fachowców zatrudnia przede wszystkim biuro podróży Rzeszów. W takich przedsiębiorstwach możliwe jest skorzystanie z rozbudowanej usługi. Liczba wycieczek pozwala na znalezienie tej oferty, która…

    Read more
  • Apartamenty Zakopane

    Przy obecnie wysokiej stopie bezrobocia i ciągle rosnących cenach coraz trudniej jest Polakom sobie pozwolić na luksusowe, zimowe wakacje zagranicą. Trzeba zarabiać naprawdę dobre pieniądze, żeby móc sobie pozwolić na takie wczasy. Nie zawsze jednak wysoki standard obsługi, baseny hotelowe i piękne pokoje muszą się wiązać ze szwajcarskim ośrodkiem w Alpach. Równie wspaniałe miejsca w…

    Read more