Hala Stulecia we Wrocławiu

Hala Stulecia we Wrocławiu jest obiektem widowiskowo-sportowym, zlokalizowanym w bliskim sąsiedztwie centrum Wrocławia.

Hala ostała wybudowana w latach 1911-1913. Zaprojektował ją znany niemiecki architekt Max Berg. Hala Stulecia, znana wśród starszego pokolenia Wrocławian jako Hala Ludowa, w 2006 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie stanowi jedną z głównych atrakcji tej części miasta. W jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się m. in. Park Szczytnicki, Pergola z fontanną multimedialną oraz wrocławski ogród zoologiczny. Nieco dalej znajduje się Stadion Olimpijski, do niedawna największy tego typu obiekt we Wrocławiu.
Hala Stulecia od samego początku swojego istnienia była miejscem, gdzie organizowano znacznej rangi wydarzenia. W Hali przemawiał także Adolf Hitler.
Hala Stulecia przetrwała II wojnę światową bez większych uszczerbków. W państwie polskim na większą skalę została wykorzystana dopiero w roku 1948, gdy zorganizowano pod jej dachem Wystawę Ziem Odzyskanych. Przez okres PRLu Hala Stulecia nie zmieniła się w znaczący sposób. Wykonywano jedynie remonty doraźne i instalacje (np. centralnego ogrzewania czy nagłośnienie). Znaczących przeróbek doczekała się dopiero w III Rzeczypospolitej. W 1997 roku przeprowadzono generalny remont obiektu, podczas którego znacznie ją unowocześniono, instalując np. rozsuwane trybuny czy ruchome boiska, pozwalające na szybkie zmiany w wyposażeniu hali w zależności od potrzeb określonych dyscyplin sportowych. W latach 2009-2011 przeprowadzono kolejny remont, unowocześniający halę oraz przywracający jej przedwojenny wygląd zewnętrzny.
Obecnie Hala Stulecia to największy tego typu obiekt w tej części Polski. Jest miejscem wielkich wydarzeń: koncertów, meczów, targów czy mszy (w 1997 roku w hali mszę poprowadził Jan Paweł II) ogłoszenia erotyczne.
Hala Stulecia to jedyny obiekt we Wrocławiu, który został wpisany na listę UNESCO. To także jeden z najchętniej odwiedzanych obiektów turystycznych w tym mieście. Rocznie jest odwiedzana przez kilkaset tysięcy turystów, głównie z Polski i Niemiec. To także jeden z charakterystycznych punktów w mieście, które zawiera wiele ciekawych walorów, zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających je turystów z całego świata.

about author

admin

related articles

Popularne teksty:

  • Wycieczka jako prezent?

    W przeciągu całego roku mamy całe mnóstwo okazji do świętowania. Urodziny, imieniny, święta, rocznice. W naszej tradycji zapisało się od dawna, że każda taka okazja wymaga obdarowania bliskich jakimś upominkiem. Ale czy nie znudziły Ci się już kolejne świąteczne skarpetki, czy zestawy perfum, które przyprawiają Cię o zawrót głowy? Jeśli kogoś nie znamy to bardzo…

    Read more
  • Integracja w pracy

    Integracja w pracy akcesoria erotyczne Czasem trudno jest pracować w gronie osób, których nie znamy. Często w pracy jest tak, że nie ma też zbytnio czasu na nawiązywanie nowych znajomości, a wszystko za sprawą dużej ilości zadań powierzanych każdego dnia. Wyjazdy integracyjne czy też imprezy firmowe są dobrym momentem do tego aby wszystkich poznać oraz…

    Read more