•  
 • "Zamknięty krąg: czułem się źle, bo brałem i brałem, by nie czuć się źle."

  - Paweł Przecławski

   
 • "Biorę leki nadzienne i leki nasenne, już zawsze tak będzie? No to beznadziejnie."

  - Luxtorpeda

   
 • "Dobry lek zawsze gorzki."

  - Konfucjusz

   
 • "Lecz początki, potem leki nie pomogą."

  - Owidiusz

   
 

Najbardziej popularne formy lekozależności

kiedy sięgać po lekiPo leki sięgamy oczywiście najczęściej w sytuacji, gdy źle się czujemy, mamy ból bądź też problemy z psychiką. Niestety nie zawsze najlepsze będą leki. W wielu przypadkach lepiej postawić na leczenie w formie wsparcia najbliższych, co szczególnie w przypadku problemów na gruncie psychicznym może się okazać szczególnie ważne. Niebezpieczeństwo będzie pojawiać się w momencie, gdy łączone będą ze sobą takie elementy jak alkohol oraz leki. Niestety nasze społeczeństwo nadal jest przesiąknięte stereotypami, wśród których pojawia się osoba z problemami psychicznym. W momencie, gdy nie jesteśmy w stanie radzić sobie z problemami nie chcemy iść do psychiatry, gdyż to wydaje się nam uwłaczające. Pomocy szuka się indywidualnie w różnych stymulatorach typu alkohol czy też leki psychotropowe. Niestety w ten sposób nie będziemy sobie w stanie poradzić z przyczyną takich problemów, a wiec nie będziemy w stanie ich skutecznie pokonać.

Uzależnienie od leków w bardzo wielu przypadkach powstaje właśnie dlatego, że staramy się walczyć ze sobą i ukrywać problem, który niestety nas dotyczy. Taki nałóg rozwija się w domu i nie będzie poza niego wychodził, a będzie niszczył organizm. Dlatego wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem przy takim problemie będzie jednoznacznie odcięcie chorego od leków. Trzeba zrobić to jak najszybciej, by nie doprowadzać do tego degeneracji przez dalsze branie środków w formie leków. Jeśli chodzi o środki, które najczęściej powodują uzależnienie od leków będą to produkty nasenne oraz przeciwbólowe. W tym drugim przypadku mamy dwie główne grupy takich leków - narkotyczne, które mają bardzo silny charakter i uzależniający wpływ oraz nienarkotyczne, które są delikatniejsze i najczęściej się ich nadużywa.

uzależnienie fizyczne od lekówUzależnienie psychiczne i fizyczne powstaje przy dłuższym przyjmowaniu barbituranów a więc leków nasennych, które mogą skłaniać do popełniania samobójstwa. Nie są polecane jako leki nasenne, ponieważ bardzo szybko powodują tolerancje a same w sobie mają niezwykle silny wpływ na układ nerwowy organizmu. Są tak naprawdę lekami starszej generacji, które kumulują się w organizmie i mogą w dalszej perspektywie prowadzić do poważnych zatruć. Mniej niebezpieczne będą benzodiazepiny, które mają właściwości nasenne oraz mogą działać przeciwlękowo. W ich przypadku również można się spodziewać, że po dłuższym zażywaniu staną się niebezpieczne oraz będą prowadzić do przykrego uzależnienia.