•  
 • "Zamknięty krąg: czułem się źle, bo brałem i brałem, by nie czuć się źle."

  - Paweł Przecławski

   
 • "Biorę leki nadzienne i leki nasenne, już zawsze tak będzie? No to beznadziejnie."

  - Luxtorpeda

   
 • "Dobry lek zawsze gorzki."

  - Konfucjusz

   
 • "Lecz początki, potem leki nie pomogą."

  - Owidiusz

   
 

Lekomania

formy lekomaniiLekomania to oczywiście uzależnienie od przyjmowania leków, które będzie charakteryzować się przymusem przyjęcia leku, by uniknąć nieprzyjemnych doznań, które pojawiają się, gdy się go nie zażyje. Niebezpieczeństwo takiego uzależnienia opiera się również na tym, że chory musi ciągle zwiększać dawki, by uzyskać efekt, a to w dłuższej perspektywie będzie nasilać objawy przedawkowania i może prowadzić do zatrucia a niekiedy nawet śmierci. Jeśli chodzi o lekomanię będzie ona najczęściej dotyczyć leków nasennych, euforyzujących oraz przeciwbólowych i przeczyszczających. Niekiedy nadużywa się również leki z hormonami i takie działanie może być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Oczywiście dla zdrowia przeciętnego człowieka niebezpieczne będą również nadmiernie stosowane środki o charakterze dopingującym, które są bardzo często stosowane obecnie przez sportowców. Wielu z nich stosuje takie środki, by osiągnąć możliwie najlepsze wyniki. W rzeczywistości jednak przyjmowanie takich produktów krok po kroku prowadzi do wyniszczenia organizmu. Niekiedy anaboliki mogą prowadzić do wielonarządowych problemów. Uzależnienie od leków może oczywiście wiązać się z tym, że musieliśmy się przez długi okres czasu leczyć i przyjmować takie same leki. Doskonałym tego przykładem będzie przyjmowana często w celu uśmierzania silnego bólu morfina. Podobnie leki antydepresyjne oraz uspokajające, które mają silne działanie uzależniające. Osoba uzależniona od leków, która zdecyduje się je odstawić musi spodziewać się przykrych sytuacji związanych z objawami abstynencji. Przede wszystkim warto w tym okresie być silnym, jednak wielu posuwa się do działań niezgodnych z prawem:

- dąży się nieustannie do tego, by mieć zapasowe recepty dla siebie.

- buduje się kontakty z kilkoma lekarzami

- niekiedy unika się lekarzy, którzy mogą podejrzewać u nas uzależnienie

- powiększają się stany depresyjne, które mogą kierować taką osobą

przedawkowanie leków- unika się znajomych oraz zajęć, które wcześniej były dla nas bardzo ważne i tak chętnie się ich podejmowaliśmy

- dodatkowo przyjmuje się coraz większe ilości alkoholu, by poprawiać działanie leków

Uzależnienie od leków ma różne formy:

- psychiczną i fizyczną

- lekką, cięższą a niekiedy ma charakter manii toksycznej.