•  
 • "Zamknięty krąg: czułem się źle, bo brałem i brałem, by nie czuć się źle."

  - Paweł Przecławski

   
 • "Biorę leki nadzienne i leki nasenne, już zawsze tak będzie? No to beznadziejnie."

  - Luxtorpeda

   
 • "Dobry lek zawsze gorzki."

  - Konfucjusz

   
 • "Lecz początki, potem leki nie pomogą."

  - Owidiusz

   
 

Leczenie uzależnienia od leków uspokajających i nasennych

leczenie ambulatoryjne lekomaniiJeśli pojawia się zatrucie lekami powinniśmy udać się do lekarza, który powinien zbadać pacjenta i określić jak niebezpieczne było takie zatrucie i jakie mogą być jego skutki. Na samym początku będzie konieczna odpowiednia detoksykacja, a po jej przeprowadzeniu trzeba zadbać czy u takiej osoby pojawia się problem uzależnienia, a jeśli takowy istnieje trzeba pomyśleć o leczeniu tego problemu. najważniejsze będzie odstawienie leków a następnie rozpoczęcie leczenia. Jeśli odstawiamy leki mogą się pojawić zespoły abstynencyjne, jednak nie prowadzą one często do lekarza. Taka sytuacja pojawia się w momencie, gdy pacjent nie może sobie radzić ze zdobyciem leków dla siebie. Wielu pacjentów stara się nawet przyjmować leki za zapas tuż przed ostawieniem.

Leczenie o charakterze ambulatoryjnym będzie możliwe, jednak jego efekty najczęściej są na niskim poziomie, gdyż będzie trudno odpowiednio kontrolować dostęp do leków osoby uzależnionej. To właśnie w ramach leczenia szpitalnego jest dużo lepsza dynamika i można oczekiwać, że efekty takiego leczenia będą lepsze. Będzie można kontrolować pojawienie się objawów abstynencji i w miarę potrzeby będzie można na nie reagować odpowiednią pomocą lekarską. W szpitalu będzie również utrudniony dostęp do leków co także jest kwestią bardzo ważną. Najważniejszą formą leczenia jest stopniowe zmniejszanie ilości leków uzależniających, tak aż będzie można je całkowicie odstawić. W naszym kraju doprowadzono do powstania nowoczesnej metody leczenia uzależnień od leków. Przede wszystkim chodzi o to, by benzodiazepiny zastępować takimi, które mają średni czas działania a następnie można zmniejszać ich dawki. W tym okresie trzeba również kontrolować pojawienie się objawów abstynencyjnych, by określić jakie mogą mieć wpływ na nasz organizm.

skuteczne leczenie lekomaniiW momencie, gdy kontrola nad organizmem uzależnionego będzie lepsza i będzie można skuteczniej oceniać cały proces leczenia można liczyć na to, że detoksykacja będzie zakończona. W ramach tej metody ma dojść do tego, że leczenie będzie potencjalnie skuteczniejsze, gdyż będzie można kontrolować pojawianie się objawów abstynencyjnych. jeśli chodzi odstawienie leków, które są niebeznzodiazepinowe będzie polegać na ich podstawieniu przez pochodne benzodiazepinu. Następnie będzie trzeba postępować jak w przypadku beznodiazepinu. Jeśli chodzi o inne leki nie ma jakiś ściśle określonych form, jeśli chodzi o leczenie, jednak warto stosować podobne procedury, jakie wykorzystywane są również w przypadku benzodiazepinów.