•  
 • "Zamknięty krąg: czułem się źle, bo brałem i brałem, by nie czuć się źle."

  - Paweł Przecławski

   
 • "Biorę leki nadzienne i leki nasenne, już zawsze tak będzie? No to beznadziejnie."

  - Luxtorpeda

   
 • "Dobry lek zawsze gorzki."

  - Konfucjusz

   
 • "Lecz początki, potem leki nie pomogą."

  - Owidiusz

   
 

3 Oznaki depresji sezonowej

Depresja sezonowa, znana również jako sezonowa choroba afektywna (SAD), jest krótkotrwałym zaburzeniem nastroju, które ujawnia się, gdy dni stają się krótsze i zaczyna ustępować, gdy w kalendarzu pojawia się wiosna. Nawet w miejscu takim jak słoneczna Floryda, brak światła dziennego może powodować obniżenie nastroju i zmianę zachowania. Objawy są najsilniej odczuwalne do czasu, gdy dni zaczynają się zauważalnie wydłużać i przywracają więcej światła dziennego do naszego życia.

Wiele osób doświadcza sezonowej depresji i radzi sobie z nią, ale ktoś, kto miał depresję w przeszłości i ma problem z uzależnieniami jest bardziej podatny na SAD i jest bardziej prawdopodobne, że zwróci się ku używaniu substancji, aby poczuć się lepiej. Zamiast tego, bądź świadomy znaków, które mogą wskazywać, że ty lub ktoś, kogo kochasz, może cierpieć na depresję sezonową.

3 Oznaki depresji sezonowej

1. Depresja sezonowa powoduje zmiany w ogólnym nastroju

DSM-5 klasyfikuje depresję sezonową jako rodzaj poważnych zaburzeń depresyjnych o charakterze sezonowym. Ktoś, kto doświadczył i został zdiagnozowany z depresją sezonową, jest w grupie podwyższonego ryzyka sięgnięcia po substancje psychoaktywne, aby znaleźć ulgę. Depresja sezonowa i uzależnienie są znanymi współwystępującymi zaburzeniami, które utrudniają zwalczanie wpływu depresji na nastrój.

Może się okazać, że trudniej jest wykryć nadejście depresji sezonowej, ponieważ ubytek światła dziennego jest mierzony w minutach każdego dnia. Sezonowa utrata światła dziennego rozpoczyna się po przesileniu letnim w czerwcu, ale staje się zauważalna dopiero w sierpniu. W tym czasie Twój nastrój powoli się pogarsza, a Ty nie zauważasz tego od razu. Zaczynasz odczuwać objawy, które obejmują:

 • Samotność
 • Brak zainteresowania
 • Wzloty i upadki
 • Uczucie niepokoju lub złe samopoczucie
 • Smutek
 • Apatia

2. Depresja sezonowa wpływa na twoje ciało

Depresja sezonowa wpływa zarówno na twoje ciało, jak i na umysł. Może powodować ból lub nasilać przewlekłe dolegliwości bólowe, wpływać na zdolność do regularnego snu, powodować przyrost wagi i sprawiać, że cały czas czujesz się zmęczony. Fizyczne uczucie dyskomfortu i nieregularny sen mogą popychać cię do picia alkoholu lub używania substancji, które pomogą ci zasnąć i znaleźć ulgę od bólu. Kiedy ktoś cierpi na chorobę psychiczną, taką jak depresja sezonowa, i ma problem z nadużywaniem substancji, nazywa się to podwójną diagnozą lub współwystępowaniem zaburzeń.

Połączenie uzależnienia z depresją sezonową może pogorszyć objawy fizyczne i psychiczne. Alkohol i niektóre leki są depresantami centralnego układu nerwowego i dodają lub pogłębiają uczucia spowodowane depresją.

3. Depresja sezonowa wpływa na twoją zdolność do nawiązywania kontaktów towarzyskich

Innym objawem depresji sezonowej jest brak chęci do interakcji z innymi. Możesz zauważyć, że czujesz się bardziej drażliwy i małomówny. Kiedy te uczucia łączą się z brakiem energii, jest mniej prawdopodobne, że poczujesz się jak na spotkaniu towarzyskim z przyjaciółmi lub zaangażujesz się w pracę i działania. Uczucia te mogą również przyczynić się do potrzeby ucieczki lub znalezienia uwolnienia w inny sposób poprzez zachowania uzależniające i prowadzić do podwójnej diagnozy.