•  
 • "Zamknięty krąg: czułem się źle, bo brałem i brałem, by nie czuć się źle."

  - Paweł Przecławski

   
 • "Biorę leki nadzienne i leki nasenne, już zawsze tak będzie? No to beznadziejnie."

  - Luxtorpeda

   
 • "Dobry lek zawsze gorzki."

  - Konfucjusz

   
 • "Lecz początki, potem leki nie pomogą."

  - Owidiusz

   
 

Uzależnienie od leków

bezpieczne dawki lekówJeśli chodzi o lekomanię może ona mieć różny wpływ na nasz organizm w zależności od tego od jakiego leku jest się uzależnionym. Zawsze jednak prowadzić to będzie do wzrostu tolerancji na lek. Dlatego zaczyna się brać coraz większe dawki, by osiągać takie efekty jak wcześniej. Dalej może to prowadzić również do halucynacji oraz niekiedy do uszkodzenia narządów w organizmie. Przez zwiększane dawki możemy prowadzić do silnego zatrucia a niekiedy również do śmierci. Obecnie w polskich aptekach mamy coraz więcej leków, które sprzedawane są bez recept. Tym samym praktycznie nie ma żadnej kontroli nad takimi lekami i trudno określić czy ludzie przyjmują je właściwie. Jeśli chodzi o uzależnienie od leków najczęściej będą to leki nasenne, dopingujące oraz przeciwbólowe.

Takim świetnym tego przykładem będą beznzodiazepiny oraz barbiturany. Mają one bardzo silne działanie uzależniające, dlatego trzeba uważać, by nie przyjmować ich zbyt długo. Po odstawieniu niestety będą się nasilać objawy, dla których zaczęto w ogóle przyjmować taki lek. Jest to tak zwany zespół abstynencyjny, który ma niezwykle silne działanie i dlatego trudno sobie z nim poradzić. Wiele osób przyjmuje leki dalej właśnie dlatego, by nie dopuścić do takiego stanu. Pokonanie uzależnienia od leków będzie bardzo trudne. Wielu pacjentów bierze leki nielegalnie przepisane przez lekarza a także zdobywane poza jego receptami. Skutki nałogu nie są jednak tak widoczne jak przy alkoholu, dlatego to leczenie jest tutaj bardzo trudne. Osoby pojawiają się na leczeniu dopiero w momencie, gdy uzależnienie uniemożliwi im normalne życie. Najpierw trzeba doprowadzić do odtrucia organizmu a dopiero potem można rozpocząć leczenie, które przede wszystkim powinno się opierać na podjęciu wszystkich możliwych działań, dzięki którym dana osoba będzie mogła funkcjonować bez środka wspomagającego, który ma dla nich tak duże znaczenie i decyduje o ich życiu.

duża ilość lekówDlatego jeśli chodzi o leczenie uzależnienia od leków duża staranność jest niezwykle ważna. Trzeba zastanowić się nad takim leczeniem nim będzie za późno. Warto dobrze sprawdzić czy już w danym momencie nie spożywamy zbyt dużej ilości leków. Nie warto ulegać reklamom producentów, którzy walczą o klientów. Jeśli wydaje się nam, że możemy mieć problem z uzależnieniem od leków trzeba jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą i skorzystać z jego pomocy, nie będzie to kosztowne a może się okazać pomocne.