•  
 • "Zamknięty krąg: czułem się źle, bo brałem i brałem, by nie czuć się źle."

  - Paweł Przecławski

   
 • "Biorę leki nadzienne i leki nasenne, już zawsze tak będzie? No to beznadziejnie."

  - Luxtorpeda

   
 • "Dobry lek zawsze gorzki."

  - Konfucjusz

   
 • "Lecz początki, potem leki nie pomogą."

  - Owidiusz

   
 

Jak uniknąć uzależnienia od leków?

profilaktyka lekomaniiBez wątpienia leki są bardzo ważne dla naszego zdrowia i można je określić jako świetny wynalazek. Jeśli jednak zaczynamy ich nadużywać może się okazać, że staną się dla nas problemem, dlatego trzeba być szczególnie ostrożnym, gdy przyjmuje się leki. Warto wiedzieć również w jaki sposób można ustrzec się przed niebezpiecznym uzależnieniem od leków, z którym musi zmagać się wiele osób. Leki trzeba brać tylko gdy tego rzeczywiście potrzebujemy. Niewielki ból w głowie nie jest jeszcze momentem, w którym koniecznie trzeba brać tabletkę a tak robi wiele osób. Leki wybieramy w momencie, gdy ten ból już się nasili. Jeśli będziemy ciągle brali leki okaże się, że przy takim małym bólu leki już na nas nie działają a to będzie sprawiać, że konieczne będzie ciągłe powiększanie dawki. Trzeba więc unikać brania leku przy każdej okazji.

Tabletka nie powinna być sposobem na rozwiązywanie problemów. Taka forma myślenia jest znana osobom z depresją. Jest jednak błędna i w ogóle trzeba na to uważać. Jest to w dużej mierze również problem lekarzy, którzy nie są w stanie dobrze wytłumaczyć jak leki przyjmować oraz jakie jest ich działanie i ludzie oczekują zupełnie innych efektów. Przez nadmierne spożywanie leków nie uda się pokonać problemów, ale można narobić sobie wiele trudnych do pokonania kłopotów. Oczywiście leki pozwalają na to, by nieco uporządkować swoje nerwy, jednak nie będą rozwiązywać problemów. Trzeba mieć trzeźwe spojrzenie na poszczególne problemy i tak szukać ich rozwiązania. Oceniamy racjonalnie co się dzieje i jakie rozwiązania można zastosować. Z czasem dzięki temu uda się między innymi ograniczyć liczbę branych leków i uda się pokonać profilaktyką rozwijające się powoli uzależnienie.

kiedy widać uzależnienie od lekówUważaj na leki, które wpływają na psychikę i koordynację. Są takie leki, które bezpośrednio wpływają na nasze zdolności koordynacyjne, dlatego nie po ich spożyciu prowadzić samochodu. Takie leki należy wybierać tylko i wyłącznie w momencie, gdy są naprawdę niezbędne. Wtedy będziemy mogli sobie zapewnić odpowiednie zabezpieczenie swojego zdrowia i nie będzie obaw, że leki będą nas nas jeszcze gorzej wpływać. Do przyjmowania leków trzeba więc podejść w sposób racjonalny, by samemu wiedzieć co jest dla nas dobre.