•  
 • "Zamknięty krąg: czułem się źle, bo brałem i brałem, by nie czuć się źle."

  - Paweł Przecławski

   
 • "Biorę leki nadzienne i leki nasenne, już zawsze tak będzie? No to beznadziejnie."

  - Luxtorpeda

   
 • "Dobry lek zawsze gorzki."

  - Konfucjusz

   
 • "Lecz początki, potem leki nie pomogą."

  - Owidiusz

   
 

Vicodin, Norco wśród narkotyków coraz bardziej restrykcyjnych

W odpowiedzi na wszechobecną epidemię leków na receptę w Stanach Zjednoczonych, urzędnicy rozprawiają się z przepisami dotyczącymi produktów łączonych z hydrokodonem.

Rząd federalny od lat prowadzi politykę zmierzającą do zaostrzenia ograniczeń dotyczących produktów zawierających hydrokodon. Ostatni krok w tym procesie nastąpił 21 sierpnia, kiedy to Agencja Egzekwowania Narkotyków przeniosła się w celu zmiany produktów zawierających hydrokodon (HCP) na bardziej rygorystyczny harmonogram produkcji leków. Hydrokodon jest już lekiem z wykazu II, ale w ramach tej polityki zostaną również przeniesione leki, które obejmują hydrokodon (większość z nich zawiera również acetaminofen jako składnik) z wykazu III do wykazu II.

Ustawa o substancjach kontrolowanych z 1971 r. uruchomiła określanie, dla których narkotyków są najbardziej niebezpieczne i mają największy potencjał do nadużywania, w oparciu o skalę 1-4. Leki z Harmonogramu I mają najwyższe ograniczenia i kary za nadużycia.

Niebezpieczeństwa związane z narkotykami z hydrokodonu

"Nastąpiła duża liczba zgonów i wizyt w oddziałach ratunkowych związanych z nadużywaniem HCP" - powiedziała agencja w końcowej zasadzie, która zostanie opublikowana w piątek. "Na podstawie tych rozważań, DEA uważa, że wysoki potencjał nadużyć i zależności oraz szkody związane z HCP przemawiają za zmianą harmonogramu w II CSA".

Decyzja DEA o utrudnieniu dostępu do produktów z hydrokodonu została podjęta w oparciu o znaczny potencjał nadużywania tych leków. Hydrokodon jest najczęściej przepisywanym środkiem przeciwbólowym w Stanach Zjednoczonych. Nadużywanie narkotyków na receptę jest odpowiedzialne za ponad 20.000 zgonów w USA rocznie, a opioidy na receptę są najczęstszą substancją związaną z narkotykami w nagłych wypadkach medycznych.

Co oznacza Nowy Harmonogram

Przestawienie HCP na Harmonogram II oznacza zamianę sposobu postępowania z lekami i ich pozyskiwania. Niektóre z tych zmian obejmują:

 • Lekarze nie będą już mogli dzwonić na recepty przez telefon
 • Pacjenci nie będą mogli uzupełnić swojej recepty, ale muszą się spotkać z lekarzem, aby otrzymać nową.
 • Leki będą musiały być przechowywane w specjalnych skarbcach w aptekach.

Ta rozprawa jest jednym z najbardziej rozległych wysiłków rządu w walce z uzależnieniem od narkotyków na receptę. Ci, którzy sprzeciwiają się regulacji powiedzieć pacjentów w uzasadnionej potrzebie środków przeciwbólowych będzie musiał przeskoczyć przez więcej obręczy, aby uzyskać dostęp do leku, ale zwolennicy trzymać się przekonania, że dobra wola znacznie przewyższają wszelkie negatywne.

"Dla niektórych będzie to niedogodność, ale polityka jest maczetą, a nie skalpelem, i trzeba się dowiedzieć, gdzie go używać", powiedział dr Nathaniel Katz, adiunkt w dziedzinie znieczulenia w Tufts University School of Medicine w Bostonie. "Uważam, że ludzie będą bardziej pomocni niż poszkodowani."

Walcząc z wojną na receptę

Od lat 90. liczba Amerykanów umierających z powodu przedawkowania leków na receptę zwiększyła się ponad trzykrotnie. Nowe przepisy mają na celu ograniczenie łatwości, z jaką ludzie mogą dostać te potężne narkotyki, co miejmy nadzieję ograniczy ilość nowych uzależnień, które się rozwijają. Jak w przypadku każdej walki w ramach wojny z narkotykami, walka z lekami przeciwbólowymi na receptę będzie trudna do wygrania - ale warta wysiłku.