•  
 • "Zamknięty krąg: czułem się źle, bo brałem i brałem, by nie czuć się źle."

  - Paweł Przecławski

   
 • "Biorę leki nadzienne i leki nasenne, już zawsze tak będzie? No to beznadziejnie."

  - Luxtorpeda

   
 • "Dobry lek zawsze gorzki."

  - Konfucjusz

   
 • "Lecz początki, potem leki nie pomogą."

  - Owidiusz

   
 

Benzodiazepiny

uzależnienie od benzodiazepinówLeki ogólnie określone jako benzodiazepiny to produkty o charakterze przeciwlękowym, uspokajającym czy zmniejszającym napięcie mięśniowe. Do sprzedaży i leczenia zostały wprowadzone w latach 60-tych minionego wieku jako forma, która miała zastąpić barbiturany, które przez długi okres czasu, były najczęściej wykorzystywane jeśli chodzi o leki nasenne. Jako pierwszy na rynku pojawił się w roku 1960 Chlordiazepoksyd. Jest to związek, który powstał 6 lat wcześniej, jednak nie zdobył sobie od razu takiego uznania. Był to początek rozwoju szerokiego rynku dizepam, który następnie bardzo mocno poszedł do przodu. Kolejny lek w sprzedaży pojawił się już dwa lata później a za nim poszła prawdziwa lawina takich produktów. W naszym kraju funkcjonuje już ponad 30 takich leków, a wśród nich znaleźć można: Lorafen, Lexotan, Rudotel, Oksazepam, Estazolam, Bromazepam, Relanium, Afobam, Lorazepan, Xanax, Klonazepam, Diazepam, Rohypnol.

Niestety benzodiazepiny to substancje, które współcześnie są wykorzystywane bardzo często do działań przestępczych na tle seksulanym. Zawarta w nich aktywna substancja w medycynie wykorzystywana jest do uzyskiwania snu i stosowana między innymi przed operacjami. W zależności od ilości pobranego środka mogą pojawiać się różne objawy. Na początku będzie to stan jakby po spożyciu alkoholu, z czasem będziemy całkowicie tracili kontrolę. Przyjmując taki środek stajemy się całkowicie bezbronni i działa on na nas przez kilka godzin. Wystarczą tylko 3 doby, żeby był niewykrywalny przez organizm.

pigułka gwałtuPoza tym, że stosuje się Rohypnol dużym zainteresowaniem cieszy się ketamina oraz GHB - środek nazywany tabletką gwałtu. Ich sprzedaż jest jednak mocniej kontrolowana i dużo trudniej je kupić, dlatego wybiera się inne środki, które są dużo łatwiej dostępne w sprzedaży. W momencie, gdy będzie się stosować benzodiazepiny przez dłuższy okres czasu doprowadzi się do fizycznego i psychicznego uzależnienia. Zespół abstynencyjny pojawia się najczęściej około dwie doby po odstawieniu takich środków. Kilkanaście dni kuracji wystarczy by pojawiły się silne objawy przed podaniem leku.