•  
 • "Zamknięty krąg: czułem się źle, bo brałem i brałem, by nie czuć się źle."

  - Paweł Przecławski

   
 • "Biorę leki nadzienne i leki nasenne, już zawsze tak będzie? No to beznadziejnie."

  - Luxtorpeda

   
 • "Dobry lek zawsze gorzki."

  - Konfucjusz

   
 • "Lecz początki, potem leki nie pomogą."

  - Owidiusz

   
 

Jak uzależnienie od narkotyków wpływa na relacje

Wraz ze wzrostem liczby zgonów związanych z opioidami, coraz więcej rodzin i bliskich staje się dotkniętych chorobą, a leczenie zaburzeń związanych z używaniem substancji, interwencja rodzinna i naprawa relacji są potrzebne. Wiele razy ludzie koncentrują się na psychologicznych i fizycznych skutkach uzależnienia od narkotyków, a niejednokrotnie nie mówią o aspekcie społecznym i o tym , jak narkomania wpływa na relacje. Jednak wpływa to również na zdrowie społeczne, które jest niezbędne dla dobrego samopoczucia, szczęścia i sukcesu danej osoby.

Bez względu na klasę, rasę, płeć i religię, coraz więcej osób ze wszystkich środowisk poszukuje leczenia zaburzeń związanych z używaniem substancji. Tak wiele osób w Stanach Zjednoczonych i poza nimi zetknęło się z niszczycielskimi skutkami uzależnienia od narkotyków, w tym ze szkodami dla umysłu, emocji, ciała i relacji osób używających substancji. Osoba zmagająca się z tym problemem na ogół porusza się po spirali spadkowej, podczas gdy ludzie, którzy go najbardziej kochają, również cierpią, gdy patrzą, jak ich ukochana osoba wyrządza mu krzywdę. Ponadto, w niektórych z tych ważnych związków pojawi się pewne obciążenie.

Szkoda, która wynika z uzależnienia od narkotyków

Kiedy narkomania przychodzi na scenie, wiele aspektów, które są wymagane do utrzymania zdrowego związku zaczyna się rozpraszać. Uzależnienie od narkotyków niszczy relacje. Narkoman zaczyna skupiać się na dostawać i utrzymywać narkotykowy nawyk niż cokolwiek innego co powoduje zaniedbanie w pielęgnowaniu związku. Osoba używa pieniędzy, które są potrzebne na rachunki lub inne potrzeby, aby wspierać nawyk narkotykowy, powodując obciążenie finansowe. Narkoman ucieka się również do tajemnicy i oszustwa wobec jego/jej znaczących innych, rodziny lub przyjaciół, które mogą tworzyć związek stać się odległe i powodować nieufność. Dodatkowo, osoba nadużywająca narkotyków może zacząć rozwijać problemy z gniewem, które mogą prowadzić do agresji i przemocy, a tym samym stać się ofiarą ukochanej osoby. Narkotyki, takie jak alkohol, kokaina, metamfetamina (metamfetamina krystaliczna) i sterydy, będą wzmacniać już obecne problemy z zarządzaniem złością. Osoba ta może się również denerwować z powodu czynników strącających związanych z próbą rzucenia używania substancji, co z kolei spowoduje jeszcze większy gniew, żal i niską samoocenę. Co więcej, ukochana osoba może stać się agresywna i gwałtowna, jeśli nie ostrożna. Sytuacja może stać się niekończącą się spiralą w dół, aż do momentu, w którym związek może stać się nieodwracalny, nawet do momentu przemocy domowej. To są wszystkie sposoby, w jaki narkomania wpływa na relacje.

Jest nadzieja

Niemniej jednak, z tymi wszystkimi negatywnymi skutkami, jest nadzieja na naprawienie twojej relacji z bratem, siostrą, żoną, dziewczyną, chłopakiem, mężem i innymi. Poniżej znajduje się kilka pomocnych wskazówek na temat naprawiania związków i pomaga zrozumieć, w jaki sposób narkomania wpływa na relacje z bratem, siostrą, żoną, dziewczyną, chłopakiem, mężem i innymi osobami:

Zatrzymać dysfunkcjonalne nawyki:

To jest proces, więc rzucenie tych złych nawyków nie stanie się w ciągu jednej nocy. Aby poddać się temu procesowi, osoba kochana i osoba uzależniona od narkotyków powinna otrzymać leczenie i poradę. Istnieją różne możliwości leczenia zaburzeń związanych z używaniem substancji, w tym indywidualne leczenie i poradnictwo, poradnictwo grupowe, terapia rodzinna i poradnictwo małżeńskie. Ponadto, w zależności od stopnia zaburzeń związanych z używaniem substancji, pacjenci mogą wybierać pomiędzy leczeniem stacjonarnym a intensywnym leczeniem ambulatoryjnym, aby walczyć z uzależnieniem i otrzymać opiekę holistyczną.

Przyjmowanie i strategia:

Podobnie jak w przypadku dwunastu kroków, pierwszym krokiem jest dopuszczenie do tej toksycznej relacji. Musi to być zrobione, aby przejść do przodu w rehabilitacji i naprawy związku. Aby iść do przodu, musisz stworzyć strategie, które pozwolą lepiej radzić sobie z tymi problemami w przyszłości.

Reinwestujcie energię i czas:

Wy dwoje musicie spędzić dobry czas z osobą dotkniętą chorobą, aby pielęgnować i odbudować związek. Wymagana jest również uczciwa i jasna komunikacja, przy jednoczesnym wzajemnym szacunku.

Terapia indywidualna i grupowa:

Kiedy oboje otrzymacie profesjonalną pomoc potrzebną do nauki, zrozumienia i radzenia sobie ze sobą nawzajem, otrzymacie narzędzia potrzebne do budowania silnych i zdrowych relacji poprzez naukę wyznaczania zdrowych granic.

Pary i doradztwo rodzinne:

To to samo, co doradztwo indywidualne i grupowe. Jest to jednak jeszcze bardziej korzystne, ponieważ możecie wyrażać i widzieć siebie nawzajem swoje myśli i uczucia, a także mieć profesjonalistę, który pomoże wam przejść przez tę sytuację, abyście mogli znów być razem. Pary mogą stać się razem trzeźwe. Aby utrzymać udany związek, potrzebna jest praca, nawet jeśli zażywanie narkotyków nie stanowi problemu. Zaburzenia związane z używaniem substancji powodują, że znacznie trudniej jest utrzymać zdrowy związek. Jeśli jednak obie zaangażowane strony będą ciężko pracować, stosując się do wyżej wymienionych kroków, stopniowo pokonasz te zmagania w czasie i przejdziesz do znacznie jaśniejszej przyszłości razem. I pamiętajcie, pary mogą razem wytrzeźwieć, a małżeństwo może przetrwać narkomanię.

Nieodwracalne związki

Z drugiej strony, zdarzają się przypadki, w których narkomania niszczy relacje do tego stopnia, że nie ma powrotu. Związek zepsuł się tak bardzo, że nieufność, złość i niechęć osiągnęły najwyższy poziom. Może to wynikać z faktu, że osoba nadużywająca substancji ukradła ją osobie bliskiej lub nadużyła funduszy, albo też z tego, że doświadczyła poważnych problemów związanych z przemocą domową wobec osoby używającej substancji. Niezależnie od tego, co się stanie, niektóre związki mogą być nieodwracalne, dlatego też należy podjąć odpowiednie kroki, aby w tym przypadku posunąć się naprzód. Jeśli dochodzi do przemocy domowej, należy sporządzić plan bezpieczeństwa, który zagwarantuje, że nie staniesz się ponownie ofiarą. Możesz uzyskać wsparcie rodziny lub przyjaciół, dzieląc się z nimi swoimi planami na przyszłość lub być może wprowadzając się do nich. Możesz skontaktować się na przykład z domową gorącą linią lub z lokalnym posterunkiem policji. Możesz również uzyskać nakaz ochrony poprzez system prawny. Inne plany powinny obejmować poszukiwanie stałego wsparcia podczas przechodzenia przez rozpad i po jego zakończeniu.

Dolna linia

Niezależnie od tego, czy możesz uratować związek, czy nie, musisz zrozumieć, jak uzależnienie od narkotyków wpływa na relacje i że jest to poważny problem, który należy odpowiednio rozwiązać. Ponadto musisz dbać o swoje własne potrzeby. Jeśli jesteś w trakcie rekonwalescencji, uzyskanie odpowiedniego wsparcia i przejście przez właściwe kanały z terapią indywidualną lub grupową, takie jak Al-Anon, to niektóre z wielu sposobów, w jaki możesz uzyskać potrzebną pomoc.